Поранешен капетан на кинеската морнарица „отплови“ за Тајван и бара азил

Пензиониран капетан на кинеската морнарица, со моторен чамец пристигнал во провинцијата Тајван и побарал азил на островот, објави тајванската централна новинска агенција (CNA).

Според него, инцидентот се случил на 9 јуни. Кинез кој впловил во провинцијата влегол во устието на реката Даншуи и удрил со својот брод во други бродови на терминалот за траект. Човекот бил приведен од крајбрежната стража и за време на сослушувањето рекол дека е пензиониран капетан на Воената морнарица на Народноослободителната војска (Вооружени сили на НР Кина).

Претседателот на тајванската влада Жуо Ронгтаи утрото на 11 јуни се состана со шефовите на провинциските министерства и комисии за да разговара со нив за ситуацијата. Тајванскиот министер за одбрана Гу Ликсионг потсети дека реката Даншуи води директно до главниот град на островот, Тајпеј. Според официјалниот претставник, крајбрежната стража и Министерството за одбрана имаат радари на устието на реката, а чамецот на поранешниот капетан бил забележан во тајванскиот теснец.

Гу Ликсионг, исто така, посочи дека овој инцидент всушност може да биде „тест“ на будноста на тајванските сили на устието на реката, но сè уште не е познато кои биле вистинските намери на Кинезот, па истрагата е во тек.

Окружното обвинителство на Шилин во Тајпеј во истиот ден додаде дека поранешниот капетан бил испрашуван од неговиот персонал. Тој сега е обвинет за кршење на миграцискиот закон на Тајван и може да се соочи со затворска казна до пет години.

Претходно, на 5 јуни, ориенталистот, писателот, преведувачот, раководител на Центарот за проучување на далечните источни земји во Санкт Петербург, Кирил Котков, во разговор за „Известија“ изрази мислење дека сега е невозможно да се реши проблемот со Тајван дипломатски. САД го користат Тајван како инструмент за притисок врз Кина. Раководството на провинцијата има проамерикански ставови и не сака да му се покорува на Пекинг. Покрај тоа, САД активно го пренесуваат своето оружје на Тајван.

Американскиот лидер Џо Бајден на 4 јуни дозволи интервенција на американската војска во случај на можен конфликт меѓу Кина и Тајван. Според него, САД ќе направат таков чекор доколку Кина реши еднострано да го промени статусот на Тајван.

На 2 јуни, кинескиот министер за одбрана Донг Џун, говорејќи на меѓународниот безбедносен форум „Дијалог Шангри-Ла“, истакна дека секој што сака да ги подели Тајван и Кина си го копа својот гроб. Донг Јун истакна дека вооружените сили на НР Кина отсекогаш биле доволно силни за да ја одржат кохезијата и интегритетот на државата во критичен момент. Шефот на кинеското Министерство за одбрана ја осуди и политиката на раководството на провинцијата Тајван.

Тензиите во конфликтот меѓу Кина и Тајван се зголемија по посетата на поранешната претседателка на Претставничкиот дом на Соединетите држави Ненси Пелоси на островот во август 2022 година.

Официјалните односи меѓу владата на НР Кина и нејзината островска провинција беа прекинати во 1949 година, кога силите на Куоминтанг предводени од Чианг Каи-шек, кој ја загуби граѓанската војна со Комунистичката партија на Кина, се преселиле во Тајван. Контактите меѓу островот и континентална Кина беа обновени кон крајот на 1980-тите. САД отворено ги поддржуваат тајванските власти.