Поранешен шеф на ЦИА: НАТО ќе ги „избрише“ руските сили

Дејвид Петреус ги сподели своите размислувања за тоа како Америка ќе возврати ако Русија употреби нуклеарно оружје во Украина

Пензионираниот генерал на американската армија Дејвид Петреус предвидува дека Вашингтон ќе води разурнувачки одговор на секој руски нуклеарен напад во Украина, со што ќе ги избрише сите московски сили и воени бази во регионот.

Патреус, кој накратко служеше како директор на ЦИА откако неговата стратегија за борба против бунтовниците пропадна во Авганистан, изјави во интервју за АБЦ њуз во неделата.

„Ќе одговориме со водството на НАТО, колективен напор, кој ќе ја отстрани секоја руска конвенционална сила што можеме да ја видиме и идентификувајте на бојното поле во Украина, а исто така и на Крим и на секој брод во Црното Море“.

Пензионираниот генерал не понуди никакви детали за тоа како силите на НАТО ќе ѝ ја олеснат работата на руската војска и призна дека зборува хипотетички и не знаел за плановите на администрацијата на Бајден. Патреус додаде дека Вашингтон треба да избегне размена „нуклеарно за нуклеарно“. Во спротивно сценарио, САД би влегле директно во војна со најголемата нуклеарна сила во светот, бидејќи претседателот Владимир Путин минатиот месец предупреди дека Москва ќе ги искористи сите расположливи средства за заштита на Русија,  нејзиниот народ и доколку е во опасност територијалниот интегритет на земјата. Белата куќа тоа го протолкува како закана за употреба на нуклеарно оружје против Украина и одговори со закани со „катастрофални последици“.

Пензионираниот генерал тврдеше дека минатонеделните референдуми во републиките Донбас и во регионите Керсон и Запорожје, кои прогласија независност и со големо мнозинство гласаа за приклучување кон Русија, биле „очајнички“ потег на Путин поради загубите на бојното поле.

„Тој губи, а реалноста на бојното поле со која се соочува е, мислам, неповратна“, рече Петреус. Тој додаде дека „не постои количина на шамболична мобилизација, што е единствениот начин да се опише, ниту една количина на анексија, ниту една количина на прикриени нуклеарни закани, всушност, не може да го извлече од оваа конкретна ситуација“.

Предвидувањата на Петреус следуваат по слични смели коментари минатиот месец на пензионираниот генерал на американската армија Бен Хоџис, кој ги надгледуваше американските сили во Европа од 2014 до 2018 година. Хоџис, исто така, тврдеше дека Вашингтон може да одговори на нуклеарниот напад против Украина со бришење руски бази на Крим или уништување Московската Црноморска флота.

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев тогаш изјави дека Москва ќе го користи секое оружје што смета дека е соодветно да го користи за да го одбрани својот народ. Без да именува имиња, Медведев предупреди дека „пензионираните идиоти со генералски шари“ не треба да се обидуваат да ја заплашат Москва тврдејќи дека НАТО може да го нападне Крим.

„Хиперсоничните ракети сигурно ќе погодат цели во Европа и САД многу побрзо“, предупреди Медведев, додавајќи дека „западниот естаблишмент и граѓаните на НАТО треба да разберат дека Русија го избрала својот пат“ и дека „нема враќање назад”.

Петреус рече дека Путин се обидува да ги заплаши европските нации да се откажат од поддршката за Украина. „Не мислам дека тој ќе ја надмине Европа. На Европа ѝ претстои тешка зима… но тие ќе ја пребродат и мислам дека нема да пукнат по прашањето за поддршка на Украина“.

Петреус командуваше со американските сили во Авганистан од 2010 до 2011 година, претседавајќи со најголемиот број на загинати во Америка за време на 20-годишната војна и зголемените цивилни жртви. Генералот помогна да се убеди тогашниот претседател Барак Обама да распореди дополнителни 30.000 американски војници во земјата, но неговиот противбунтовнички план, кој зависеше од „обезбедување и опслужување“ на локалното население, пропадна. Тој потоа стана директор на ЦИА во 2011 година, за да поднесе оставка следната година откако имал вонбрачна врска со жената која ја пишувала неговата биографија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.