Поранешниот фронтмен на Dire Straits, Марк Нопфлер, продава повеќе од 120 гитари

Марк Нопфлер, поранешниот фронтмен на британската рок група Dire Straits, во вторникот објави дека следната година на аукција ќе продаде повеќе од 120 гитари и засилувачи од својата петдецениска кариера.

Британската аукциска куќа Christie’s објави дека на 31-ви јануари ќе ја понуди, меѓу другото, гитарата користена за време на снимањето на хитот „Money For Nothing“, а Нопфлер свиреше на неа и на легендарниот „Live Aid“ концерт одржан во 1985 година во Лондон.

Колекцијата на гитари на Марк Нопфлер вклучува и бројни инструменти кои музичарот ги користел додека компонирал, снимал или изведувал песни од Dire Straits, се вели во најавата на Christie’s. Меѓу нив се инструментите на производителите „Gibson“, „Fender“ и „Martin“, како и модели направени по нарачка од познатите производители на гитари Руд Пенс и Џон Сур.

„Време е да извадам некои од моите скапоцени придружници со шест жици од нивните футроли и да им дадам нови авантури со нови сопственици. Без сомнение, ќе бидам тажен кога ќе ги видам како заминуваат, но поминавме прекрасни времиња заедно и не можам да играм на сите одеднаш“, рече Нопфлер во соопштението на аукциската куќа.

Денес 74-годишниот рокер ќе донира четвртина од приходите од продажбата на различни добротворни организации, вклучувајќи го британскиот Црвен крст, организацијата за диви животни Туск и детската непрофитна организација Brave Hearts of the North East.

Највредниот инструмент, проценет на 500.000 фунти, е оригиналниот „Les Paul Standard“ од 1959 година, кој Нопфлер го купил од Боби Тенч од бндо The Jeff Beck Group. Се очекува дека „Gibson Les Paul“ реиздадената гитара од 1983 година, користена за снимање на песната „Money For Nothing“, се очекува да достигне цена од 15.000 фунти.

Гитарата на марката „Fender“ позната како „Mark Knopfler Signature Stratocaster“ од 2002 година би можела да достигне цена до 6.000 фунти, додека „Pensa-Suhr MK-1“ којашто рачно ја изработил и приспособил Џон Сур се проценува на 6.000 до 8.000 фунти.

По малку попристапни цени ќе може да се купи мандолина која претходно била во сопственост на легендата на блузот Јенк Рејчел, а би требало да биде достапна за 300 до 500 фунти.

Аукциската куќа Christie’s ќе одржи шоу за гитари и засилувачи во Њујорк од 9-ти до 13-ти декември, по што ќе следи прегледување пред продажба во седиштето на куќата во Лондон.

Во неодамнешното интервју за BBC по повод снимањето на неговиот десетти соло албум, Нопфлер откри дека дел од приходите од аукцијата би можел да ги искористи за да купи нови гитари, објаснувајќи дека и тој „не е имун на нови искушенија“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.