Поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти го повикува папата Франциско да не ги ракополага женетите мажи

64

Соочен со локалниот недостаток на свештеници во Амазонија, еден синод предложи да се ракополагаат женети мажи, папата Франциско ќе треба да донесе одлука  за ова многу чувствително прашање во наредните недели, со оглед дека католичките свештеници немаат право да бидат во брак, јавува дописникот на МИА.

Во многу необична иницијатива за Ватикан, поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти јавно го повика неговиот наследник да се откаже од идејата за ракоположување на женетитемажи.

Жозеф Рацингер (92 години), кој ја напушти функцијата во 2013 година, ова го кажува во книгата напишана со Гвинејскиот ултра конзервативен кардинал Роберт Сара, чии извадоци беа објавени во неделата, 12 јануари од страна на Ле Фигаро.

-Поради сличноста на нашите грижи и блискоста на нашите заклучоци решивме да ги ставиме плодовите на нашата работа и нашето духовно пријателство на располагање на сите верници како Свети Августин. Навистина, како него, можеме да кажеме: „Не можам да молчам! “, Пишуваат двајцата свештеници.

Тие бараат од целата Црква да не биде „импресионирана“ од „лошите молби, театарски продукции, ѓаволски лаги, модерни грешки што сакаат да го девалвираат целибатот на свештенството “.

-Брачната состојба се однесува на човекот во целост, но служењето  на Господ исто така бара целосна посветеност на човекот, се чини дека не е можно да се реализираат истовремено двете определби. Така, одрекнувањето од бракот за да се ставиме целосно на располагање на Господ, стана критериум за свештеничкото министерство “, пишува Бенедикт Шеснаесетти.

За кардиналот Сара, „свештеничкиот целибат, ако се разбере на моменти, е ослободување. Тоа му дозволува на свештеникот да се утврди себеси во целосна доследност во неговиот идентитет како сопружник на Црквата “.

Бенедикт Шеснаесетти, првиот суверен понтиф кој поднесе оставка по скоро шест века, прво се посвети на живот на размислување и смиреност, но потоа  се повеќе и повеќе отворено се изјаснува за клучните прашања на Католичката црква.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.