Попладне повторно пороен дожд и грмежи

94

Попладне повторно пороен дожд и грмежи. Според најавите на метеоролозите времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец.

Локален развој на нестабилна облачност, со краткотраен пороен дожд и грмежи се очекува во попладневните часови, а температурата ќе се движи од 26 до 37 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец. Температурата ќе достигне до 35 степени, информира УХМР.

Сончево и топло време со мала до умерена облачност ќе преовладува за време на продолжениот викенд, но во попладневните часови се очекува да има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд и грмежи.

Поизразена нестабилност метеоролозите најавуваат од почетокот на следната недела, односно од понеделник и вторник.

Вчера пороен дожд и грмежи во дел од државата

Пороен дожд, грмежи и засилен ветар вчера попладне имаше на повеќе места во северните и источните делови од државата.

Како што соопшти Управата за хидрометеоролошки работи, поинтензивни процеси имало на повисоките места и планините, особено во беровскиот регион каде до 17 часот  повремено  имало интензивни поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен ветер. Исто така во овој регион регистрирана е и појава на град.

До 17 часот во Берово наврнале 93 литри на метар квадратен, во Прилеп 15, во Крива Паланка 7 и во Битола 1 литар на метар квадратен.

Со нестабилна и влажна воздушна маса, вчера попладне беше зафатена и Скопската котлина каде имаше зголемена облачност и дуваше повремено засилен ветер кој на моменти достигнува брзина до 55 км на час.

Дожд, грмежи и засилен ветер во дојранскиот регион

Невреме во Дојран
Невреме во Дојран

Нестабилноста се движеше од северозапад кон југ и југоисточните делови од земјава и ги зафати централните, а доцна попладнево  јужните и југоисточните делови  од земјава каде има пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поинтензивни се процесите во дојранскиот регион каде има интензивен пороен дожд, појава на град и засилен ветер, информира УХМР, пренесува УХМР.

 

На интернет се појави видео снимка од невремето во Дојран. Погледнете го на следниот линк.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.