Португалија испрати 146 маринци во Литванија, тие ќе се придружат на силите на НАТО

Португалија испрати 146 маринци во Литванија за да им се придружат на силите на НАТО таму, со цел да го зајакне источното крило на Алијансата по руската воена операција во Украина, објави португалското Министерство за одбрана.

Единицата вклучува и нуркачи специјализирани за деактивирање на мини и други експлозивни направи.

Мисијата „поддржува високи нивоа на подготвеност и обесхрабрува директни или индиректни закани“ против членките на НАТО, особено во регионот на Балтичкото Море.

Тимот специјалци во Литванија ќе престојува три месеци.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.