Посетата на Блинкен на Блискиот Исток заврши без примирје меѓу Израел и Хамас

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ја заврши турнејата на Блискиот Исток, која беше обележана со можеби најсериозните отворени несогласувања меѓу САД и Израел од почетокот на војната во Појасот Газа.

На крајот од неговото четиридневно патување, негово петто по ред од избивањето на конфликтот, мисијата на Блинкен имаше вистински удар фигуративно кажано, кога израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека војната ќе продолжи се додека Израел не постигне целосна победа. Со ова, Нетанјаху се чинеше дека категорично го отфрли одговорот на палестинската исламистичка група Хамас на предложениот план за прекин на огнот.

Односите меѓу Израел и неговиот главен меѓународен сојузник, САД, се затегнати со месеци, но јавното отфрлање на планот што Вашингтон го гледаше барем како почетна точка за понатамошни преговори ја нагласува поделбата меѓу двете земји.

Но, Блинкен и другите американски официјални лица велат дека се уште се оптимисти за можноста за напредок во нивните главни цели, како што се подобрување на хуманитарните услови за палестинските цивили, ослободување заложници држени од Хамас, подготовка за справување со ситуацијата во Газа по крајот на војната и спречување на проширување на непријателствата во регионот.