Последното писмо најдено на „Титаник“ дадено на аукција

Се очекува дека рачно напишаното писмо, пронајдено заедно со телот на маж кој загинал во потонувањето на легендарниот пароброд „Титаник“, на наддавањето подоцна во саботата ќе биде продадено за 105.000 американски долари.

Писмото коешто патникот од првата класа Александер Оскар Холверсон ѝ ги напишал на својата мајка зборува за неговите импресии од овој брод палаа, и притоа ја храни храната и музиката на него.

„Доколку сѐ оди како што треба, ќе бидеме во Њујорк во среда попладне“, напишал Холверсон ден пред фаталниот судир на бродот со сантата мраз.

Холверсон бил трговец роден во американската сојузна држава Минесота, а на „Титаник“ патувал со својата сопруга Мери Алис којашто ја преживеала катастрофата. Во писмото ја споменува и средбата со еден од најпознатите патници на бродот.

„Со нас плови и Џон Џејкоб Астор. Изгледа како сите други луѓе иако има милиони, Седи на палубата со сите други “, напишал Холверсон за американскиот финансиер и инвеститор во недвижнини, кој тогаш бил еден од најбогатите луѓе на светот. Астор, исто така, загинал при потонувањето на бродот.

„Титаник“ бил еден од најголемите и најлуксузниот прекуокеански бродови на светот кога на 14-ти април 1912 година се судрил со санта мраз во Атлантикот при патувањето од англиското пристаниште Саутемптон во Њујорк, при што загинале повеќе од 1.500 луѓе.

Писмото на продажба го стави семејството на Ховлерстон во аукциската куќа Henry Aldrige & Son, а наддавањето ќе се одржи во трговскиот град Дивајзис, јужна Англија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.