Повеќе лидери на ЕУ се согласуваат со Макрон за автономија од САД

„Многумина“ европски лидери застануваат на страната на францускиот претседател Емануел Макрон во неговиот став дека ЕУ не треба да биде приврзаник на политиките на Вашингтон, особено кога станува збор за Кина, дури и ако тоа не го кажат јавно, претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел рече во вторникот.

Макрон минатата недела ја повика Западна Европа да продолжи со „стратешка автономија“ за да не биде „фатена во кризи што не се наши“. Како пример, тој го наведе потенцијалниот американско-кинески судир околу Тајван.

„Полошо би било да мислиме дека ние Европејците мора да станеме следбеници на оваа тема и да го земеме нашиот знак од американската агенда и кинеската претерана реакција“, рече францускиот лидер за време на посетата на Кина.

„Некои европски лидери не би ги кажувале работите на ист начин како Емануел Макрон“, коментира Мишел во средата. Но, „Мислам дека многумина навистина размислуваат како Емануел Макрон“.

Мишел, кој ги даде забелешките во интервју за француска телевизиска програма, истакна дека „постоеше скок напред во стратешката автономија во споредба со пред неколку години“.

Сојузот меѓу САД и ЕУ останува силен, оцени тој. Но, „ако овој сојуз со Соединетите држави претпоставува дека ние слепо, систематски ја следиме позицијата на Соединетите држави за сите прашања, не“, додаде функционерот.

Дискусиите во ЕУ за зголемување на нејзината автономија од САД, вклучително и преку создавање на паневропска воена сила, беа настрана поради кризата во Украина. Брисел цврсто го поддржа обидот на Вашингтон да ја казни Русија со санкции и да ја вооружи Украина против неа, иако одвојувањето од руската економија придонесе за инфлација и ја повреди конкурентноста на европските бизниси.

Според оценките во Москва, ЕУ отстапи од својата првична цел за економска интеграција и стана продолжение на НАТО, ставајќи ги геостратешките цели на САД пред сопствените интереси.

Американско-кинеските односи се влошуваат со години, бидејќи Вашингтон го обвини Пекинг дека го поткопува „поредокот заснован на правила“. Кинеската влада рече дека американското раководство е заглавено во „менталитет на Студената војна“ и дека рамнотежата на интересите меѓу глобалните сили ја доживува како „игра со нулта сума“.