Повеќе од 1.000 починати од Ковид-19 во Шведска

Бројот на починати од коронавирусот во Шведска надмина 1.000.

Според Андрес Тегнел од Агенцијата за јавно здравје, вчера се пријавени 114 смртни случаи, со што бројот на починати достигна 1.033.

Во Шведска се регистрирани 11.445 луѓе се заразени со коронавирусот.

Официјален Стокхолм презема релативно либерални мерки за борба против пандемијата, и покрај големиот скок на бројот на жртви.

Властите на оваа скандинавска земја ги советуваа граѓаните да практикуваат социјално дистанцирање, но не затворија училишта, барови и ресторани. Исто така, забранети се само собирања на повеќе од 50 лица.

Вкупно 22 здравствени експерти ги повикаа политичарите да ја преземат контролата над ситуацијата, наведувајќи дека шведската Агенција за јавно здравје не успеала да се избори со пандемијата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.