Повеќе од 67 000 Руси бараат телото на Навални да му биде предадено на неговото семејство

Повеќе од 67.000 руски граѓани испратиле официјални белешки до Истражниот комитет на земјата, со кои бараат телото на Алексеј Навални да му биде вратено на неговото семејство, објави Медуза.

Иницијативата поведена од групата за човекови права ОВД-Инфо доаѓа откако Европската Унија побара независна меѓународна истрага за смртта на Навални.

Летонската „Новаја.газета Европа“ (Novaya.gazeta Europe) на 18 февруари објави дека полицијата ја обезбедува локалната мртовечница во арктичкиот град Салехард поради шпекулациите за локацијата на телото на 47-годишниот Навални.

Навални е последниот во долгата листа на непријатели на Путин, кои завршија мртви под сомнителни околности во странство или во Русија.

Откако беше објавена смртта на Навални на 16 февруари, руската полиција ги опколи спомениците каде што луѓето положуваја цвеќе и палеа свеќи за Навални, а уапси повеќе од 430 осомничени во десетици градови.