Повеќе од 100 лица се притворени по синоќешните протести во Атина

21

Повеќе од 100 лица беа притворени доцна синоќа по протестот во Атина кој се одржува веќе неколку дена, а е против ратификацијата на договорот од Преспа.

Во грчкиот парламент два дена треаше дебата за Преспаснкиот договор, а за денеска е заказажно гласањето за ратификација на договорот за промена на името на Македонија во Република Северна Македонија.

Дебата во грчкиот парламент беше доста жестока, со меѓусебни обивнувања меѓу власта и опозицијата. Македонското Собрание во јули минатата година го усвои Законот за ратификација на преспанскиот договор за решавање на спорот за името со Грција.

Протести во Атина се закажани и за денеска.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.