Пожар во ковид болница во Русија, две лица го загубиле животот, откако се запалил апаратот за довод на кислород

Две лица загинаа денеска во пожар во Ковид болницата во Астрахан, на југот на Русија.

Пожарот избувнал во одделението за интензивна нега, пренесува РИА Новости. Според првите информации се запалил апаратот за довод на кислород. Персоналот и пациентите се евакуирани од зградата.