Пожар во најголемиот производител на вакцини во светот

28

Голем пожар избувна во индиската фабрика на Институтот за серум (СИИ), кој е најголем производител на вакцини во светот, но пожарот нема да влијае на производството на вакцини за коронавирусот, пренесуваат индиските медиуми.

СИИ произведува вакцина направена од Универзитетот Оксфорд и „АстраЗенека“ за индискиот пазар и некои други земји, а компанијата исто така се подготвува да направи вакцина развиена од американската компанија „Новавакс“.

Пожарникарите од западно индискиот град Пуне, каде е седиштето на СИИ, изјавија дека на местото на несреќата се испратени пет противпожарни возила.

Засега нема извештаи за жртви или за причините за пожарот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.