Пожарникар падна во растопена пластика гаснејќи го пожарот во Осиек

Пожарникарот беше тешко повреден во пожарот во Осиек oткако падна во стопената пластика и се здоби со опасни по живот изгореници на повеќе од 30 отсто од телото.

Пожарникарот се лекува на одделението за интензивна нега на КБЦ Осиек и за среќа, неговата состојба е стабилна.

– За утре е договорен префрлањето на пациентот на Клиниката за трауматологија на КБЦ во Загреб, која има одделение за изгореници – дознаваме од директорот на КБЦ Осиек, доц. Жељко Зубчиќ.

Еден пожарникар при гаснење на пожар во Осиек паднал во вратило со врела пластика и со сериозни изгореници и повреди итно бил пренесен во КБЦ Осиек.

Пожар од невидени размери
Ова се случи откако началникот на противпожарната служба Славко Туцаковиќ и командантот на ЈВП Осиек Горан Ивковиќ веќе дадоа изјави за медиумите, велејќи дека двајца пожарникари се повредени, и двајцата полесно.

Потсетуваме дека голем пожар и сирени за тревога утрово околу 5 часот ги разбуди граѓаните на Осијек откако избувна огромен пожар во теренот на компанијата за преработка на пластика „Драва Интернационал“ во осиекската населба на бријест.

– Ситуацијата е многу сериозна, ова е пожар од невидени размери во областа Осиек. Извештајот дојде околу 40 минути по полноќ. Горат неколку илјади квадратни метри пластика складирана на отворено – соопштија надлежните.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.