Пожарот на Тенерифе вон контрола, дополнителна евакуација

Продолжнува евакуацијата на жителите од нивните домови на шпански Тенерифе во саботата утрото, бидејќи шумскиот пожар бесни на северот од островот и сѐ уште не е ставен под контрола, но популарните туристички дестинации засега се безбедни.

Пожарот избувна во средата во планинскиот национален парк во близина на вулканот Монт Теиде, највисокиот врв во Шпанија, по жешко и суво време. Регионалниот функционер Фернандо Клавихо изјави во петокот ноќта дека под пожар се околу 5.000 хектари, а 7.000 луѓе се евакуирани или затворени во своите домови.

Локалните власти претходно седмицава соопштија дека станува збор за најкомплексниот пожар со кој се соочуваат Канарските острови последните четири децении, поради комбинацијата на топло, суво и ветровите време, како и непристрапниот терен.

Во саботата утрото наредени се дополнителни евакуациии, откако временските услови се влошија во текот на ноќта.

Популарните туристички одредници на островот засега не се погодени од стихијата, а двата аеродрома нормално функционираат.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.