Познат мотивот за убиството на српскиот монах: „Имаше крв на sидовите, вратите, тепихот“

Полицијата во Република Српска е во потрага по Драган Шево (40) поради сомневање дека за 50 евра го убил монахот, отецот Стефан Ачиќ (62) во манастирот Глоговац кај Шипово!

Осомничениот, наводно, имал и соучесник, возач кој го одвел до манастирот во понеделникот, но и го одвел по злосторството.

– Помошникот беше уапсен наскоро по злосторството, но тој се правдаше дека не знае што се случува во светилиштето – вели изворот.

Себичност

Се претпоставува дека мотивот на крвавиот празник е алчноста.

– Околу 50 евра исчезнаа од манастирот, колку што беа собрани за седум дена од доброволните прилози на верниците – вели соговорникот.

Се претпоставува дека Драган Шево дошол во манастирот кобната вечер, каде што дошол претходно и каде наводно се лекувал од зависност од дрога.

– Тој вечераше со монахот Стефан во манастирската трпезарија и, наводно, од отецот побарал пари. Стефан претпоставил дека му требаат пари за дрога, па не му ги дал, што го изнервирало и навредило Шево. Земал нож и го прободел монахот двапати во градите, во близина на срцето, а потоа побегнал – вели изворот и додава дека ранетиот монах повикал помош.

– Друг монах го слушнал плач и наишол ужас во трпезаријата. Имаше крв на sидовите, вратите, тепихот … Тешко повредениот Стефан успеа да каже кој го нападнал, а потоа починал – вели изворот.

За време на истрагата, станало познато дека осомничениот поминал многу време во манастирот Глоговац.

– Отец Стефан исто така му помогна да се излечи од порокот. Затоа го прими на вечера, немаше идеја што ќе се случи. Исто така, се вели дека самиот Шево имал намера да се замонаши – вели изворот.

Мелем за душата

Секој имал пофални зборови за убиениот монах, а верниците вчера биле во солзи.

– Тој беше прекрасен, мелем за душата. Тој ги сакаше луѓето и беше полн со љубов и разбирање за секого. Зборуваше со сите, имаше утешни зборови за сè. Се надеваме дека сега е со ангелите, ви благодарам за сè, отец Стефан – изјавил еден верник.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.