Позната причината за смртта на Колцов, момчето на тенисерката Сабаленка

Константин Колцов, поранешен белоруски хокеар и момче на познатата тенисерка Арина Сабаленка, почина на 42-годишна возраст, а сега е позната причината за неговата ненадејна смрт.

Веста за причините за смртта ја потврди и белорускиот портал „Smartpress.by“, а според информациите Константин починал поради тромб формиран од згрутчување на крвта.

Белорусите додаваат и дека Колцов пристигнал во Мајами за да ги следи натпреварите на Сабаленка, која требаше да настапи на вториот Мастерс во Америка.

Колцов играше за Белорусија на Олимписките игри во 2002 и 2010 година и помина делови од три сезони со Питсбург пингвинс од 2002 и 2006 година.