Познати десетте финалисти од првата полуфинална вечер на Евровизија

227

Во вторникот вечерта во Тел Авив беа избрани десетт финалисти кои вечерва се пласираа во големото финале за избор на песна на Евровизијата за 2019 година, коешто ќе се одржи во сабота.

Редоследот според кој беа избрани земјите учеснички: 1.Грција, 2.Белорусија, 3.Србија, 4.Кипар, 5.Естонија, 6.Република Чешка, 7.Австралија, 8.Исланд, 9.Сан Марино и 10.Словенија

Македонија годинава ја претставува Тамара Тодевска со песната „Proud“ која ќе настапи во четврток во втората полуфинална вечер.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.