Познати се украинските команданти кои наредиле соборување на авионот Ил-76, вели главниот руски истражител

Рускиот истражен комитет ги идентификуваше сите украински команданти кои дале наредба да се собори авионот Ил-76 со украински воени затвореници што требало да бидат разменети за руски затвореници, изјави шефот на агенцијата Александар Бастрикин во интервју за ТАСС.

„Истрагата за идентификување на лица од редовите на украинската војска вклучена во овој терористички напад е во тек“, рече тој.

Бастрикин рече дека истражителите и експертите веќе го идентификувале видот на оружјето што се користело за напад на авионот.
„Тоа се противвоздушни наведувани ракети МИМ-104А на американскиот ракетен систем земја-воздух „Патриот““, рече главниот истражител. Тој потсети дека проектилите биле лансирани од селото Липци во украинската област Харков.

„На местото на несреќата беа пронајдени неколку стотици фрагменти од телата на жртвите. Резултатите од ДНК тестовите овозможија да се донесе недвосмислен заклучок за припадноста на запленетите фрагменти од телото на членовите на екипажот, воените полицајци и 65 украински војници кои загинаа во падот на авионот“, додаде шефот на агенцијата.

На 24 јануари, украинските вооружени сили соборија руски воен транспортен авион Ил-76 над територијата на Белгородската област со 74 лица, меѓу кои 65 украински војници, од кои сите загинаа. Руското Министерство за одбрана го нарече инцидентот терористички напад, нагласувајќи дека Киев знаел за транспортот на затвореници за размена и го нападнал авионот за да ја обвини Москва дека ги елиминирала украинските војници. Истражниот комитет води кривична истрага за терористичкиот акт.