Познатиот рокер Милиќ се огласи од болница: Докторот ми кажа дека можам да умрам за две минути

Музичарот Милиќ Вукашиновиќ повторно се огласи по веста дека итно бил пренесен во болница во Белград поради аневризма.

-Во моментов сум во тоалет, пушам бидејќи тоа е единственото место каде што можете да пушите. Јас сум во собата за итни случаи, во кардиоваскуларната клиника. Чекам операција. Имам уште неколку прегледи да направам, изјавил за Пинк.

Тој додал дека ова трае веќе 15 дена и дека се уште има страшни болки во левата нога, од коленото до стапалото. Половина година има оток на левата надколеница и мислел дека се работи за масно ткиво.

-Поради неизмерните болки сè уште ја слушав сопругата Сузана, која ме молеше да одам на лекар да видам каков е отокот. Отидовме, човекот ме гледаше во ногата. Му реков: „А, тоа е масно ткиво“. Човекот се запрепасти, ми рече: „Тоа не е масно ткиво, туку три-четири пати зголемена аневризма. Притиска некои нерви, затоа те боли ногата долу. Веднаш после мене оди во итната медицинска помош, побарај операција, бидејќи ако таа зголемена аневризма пукне, може да умреш за две минути, рече тој.

Тој вели дека неговата состојба е стабилна, но дека болката во ногата трае 24 часа и дека е неподнослива.

„Сега имам да направам уште скен на белите дробови и срцето. Направив се останато. Мислам дека ќе ме оперираат во вторник или среда“, рече тој.