Пратениците на Курти: КФОР ќе ја исполнува својата мисија или косовската полиција ќе ги отстрани барикадите

Двајца претставници на движењето „Самоопределување“, предводени од премиерот на привремените институции на Приштина, Аљбин Курти, по изјавата на командантот на КФОР Анѓел Микел Ристуќа дека треба да се бара решение за смирување на тензиите на северот на Косово и Метохија преку дијалог да побараат КФОР да ги отстрани барикадите на северот на Косово или, како што тврдат, да го направи т.н. Косовската полиција.

Пратеникот на движењето „Самоопределување“, Артан Абраши, на социјалните мрежи реагираше по изјавата на командантот на КФОР Анѓел Микел Ристуќа дека решение за смирување на тензиите на северот на Косово и Метохија треба да се бара преку дијалог, велејќи дека „не може да се води дијалог со криминални групи“.

Тој изјави и дека КФОР треба да ја исполни својата мисија или таканаречената косовска полиција ќе ги отстрани барикадите.

„Кфор веќе некое време бара да се отстранат барикадите, но денеска, кога поминаа 14 дена, велат дека прашањето треба да се реши со дијалог. Како се случи, од кратко време за отстранување на барикадите да преминеме на преговори со вооружени криминални банди? Ова е навистина неприфатливо. КФОР ја исполнува својата мисија или косовската полиција ги отстранува барикадите бидејќи изразила подготвеност и има капацитет. Не може да се води дијалог со криминални групи“, рече Абраши.

На Абраши му се придружи и Аднан Рустеми, исто така пратеник на Самоопределување – за него е неприфатлива и изјавата на Ристучи.

„Некои од патиштата се блокирани, а ова е диво. Овие барикади се поставени од криминални и вооружени структури кои се директно насочени од Белград, кој е официјално признат. Кфор побара одредено време од институциите на Република Косово за отстранување на овие нелегални барикади. Сега сме на 14-ти ден и денеска Кфор најавува дека ова прашање треба да се реши со дијалог. Овие изјави навистина стануваат неприфатливи. Мора да преовладуваат законот и редот. Незаконитоста не може да се преговара. Барикадите мора да се отстранат што е можно поскоро, а косовската полиција ги има сите капацитети да го направи тоа“, порача Рустеми на социјалните мрежи.

Потсетуваме, командантот на КФОР, генерал-мајор Анџело Микеле Ристуќа изјави дека продолжува да го поддржува дијалогот за изнаоѓање договор за смирување на тензиите на северот на Косово и Метохија. Како што изјави, останува во близок контакт со сите вклучени во овој процес.

„Најважно е сите инволвирани да избегнуваат каква било реторика или дејствија што може да предизвикаат тензии и да ја ескалира ситуацијата. Очекуваме сите актери да се воздржат од провокативни демонстрации на сила и да го бараат најдоброто решение за да се осигура безбедноста и безбедноста на сите заедници. Ги повикуваме сите страни да помогнат да се олесни безбедноста и слободата на движење на Косово и да се спречат погрешните наративи да влијаат на процесот на дијалог“, рече Ристуќа.

Тој додаде дека КФОР го зголеми своето присуство и патролира во последните месеци.

„Остануваме будни и целосно способни да го исполниме нашиот мандат според Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН од 1999 година за сите заедници во Косово. Решенија треба да се бараат со дијалог“, рече Ристуќа.

Србите на северот на Косово и Метохија 15 дена протестираат на барикадите барајќи ослободување на нелегално уапсените сонародници, повлекување на специјалните сили на таканаречената косовска полиција од северот на покраината и повлекување на тајни списоци за нови апсења на Срби.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.