Пред да го продаде станот нашла богатство во подрумот

120

Ковчег во подрум на убава зграда во Париз со половина милион евра нашла жена која го наследила станот на својата мајка и имала намера да го продаде.

„Не го завршивме броењето, но има некаде меѓу 500.000 и 600.000 евра, во банкноти од 500, 100 и 50 евра“, открил анонимен извод за дневниот весник Le Parisien.

Жена во педесеттите години го наследила станот од својата мајка и ги преземала документите потребни за продажба на недвижнини во луксузниот VII арондисман на француската престолнина, недалеку од Марсовите полиња и Ајфеловата кула, пишува весникот.

Жената ангажиорала агенција за недвижнини поради процена на вредноста на станот, а во рамките на подготовките за пдоражба на во подрумот е пронајдено богатството сокриено во ковчегот.

За поронаоѓањето ја известила полицијата која покренала истрага. Ангажирана е финансиската полиција специјализирана за случаи на перење и фалсификување пари.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.