Предупредување до граѓаните на САД: Итно напуштете го аеродромот во Кабул!

Неколку часа откако американскиот претседател Џо Бајден, рече дека најверојатно ќе има нови напади на аеродромот во Кабул и тоа во следните 24 до 36 часа, американската амбасада во Кабул, повикувајќи се на специфична и веродостојна закана, ги повика американските граѓани веднаш да го напуштат аеродромот.

Според Гласот на Америка, Американците биле повикани да го избегнат аеродромот со безбедносно предупредување, а објавено е дека оние што се во близина на аеродромот треба веднаш да ги напуштат тие локации.

Би -Би -Си објави дека Стејт департментот исто така ги повикал сите американски државјани да ја напуштат областа во близина на аеродромот во Кабул поради специфична, веродостојна закана.

Во самоубиствениот бомбашки напад во четвртокот во близина на аеродромот во Кабул загинаа 170 луѓе, меѓу кои 13 американски војници.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.