Преглед ЛЕ: Арсенал, Рома, Лестер и Хофенхајм ја минаа групната фаза

Фудбалерите на Хофенхајм, Рома Арсенал и Лестер обезбедија „европска пролет“ по вечерашните средби од четвртокот коло на Лига Европа.

Хофенхајм во Групата Л го победи на гости Слован Либерец со 2:0, со што ја впиша четвртата победа. Победата за германскиот тим ка донесоа Баумгартнер во 77 минута, и Андреј Крамарич кој реализираше пенал во 89 минута.

Во истата група исдентична гостична победа оствари и белградска Црвена Ѕвезда кај беглиски Гент, а стрелци беа Петровиќ во 2 и Милутиновиќ во 58 минута.

Хофенхајм на две кола пред крајот има 12 бодови, Црвен Ѕвезда веројатно со 9 бодови исто така го продолжува натпреварувањето, додека Слова има три а Гент е без бодови.

Во Групата Б Арсенал со 3:0 на гости го совлада Молде, со головите на Пепе во 50, Нелсон во 55 и Багоун во 83 минута.

Во вториот дуел од групата виенски Рапид ги порази Дундал со 3:1. За гостите срелци беа Кнасмилне во 11 и Кара во 37 и 58 минута, а за домашните намали Шилд во 63 минута од пенал.

Арсенал води во оваа група со максималните 12 бодови, додека Рапид и Молде имаат по 6 бодови, а Дундалке е без бодови.

Во Групата Г, Брага и Лестер Сити одираа 3:3. Португалците трипати воедеа, но англискиот тим успеваше трипат да изрмани. Головите за Брага ги постигнаа Ал Мусрати во 4, Паулињо во 23 о Фансергио во 90 минута, а за гостите Барнес во 9, Томас во 78 и Варди во петтата минута од судиското продолжение.

Зарја, пак со 3:0 беше подобра на гости кај АЕК, а стрелци беа Громов во 61, Кабаев во 76 и Јурченко во 86 минута од пенал,

Лестер е прв на мини-табелата со 10 бодови, Брага е втора со 7. А АЕК и Зарја имаат по три бода.

Во Групата А Рома го обезбедни пласманот во доигрувањето со гостинската победа над Клуј со 2:0, со автоголот на Дебељух во 49 минута и погодокот на Веретут во 67 минута од пенал.

Јанг Бојс со голот на Нсаме во 34 минута ја совлада ЦСКА во Софија.

Рома има 10 бодово, Јанг Бојс има 7, Клуж има 5 а ЦСКА има еден бод,

Во Групата Д во Глазгов беше одигран еден од најинтересните мечеви на вечерата меѓи Ранџерс и Бенфика одиграа 2:2, откако во минатото коло во Лисабон одиграа 3:3.

Домашнмите водеа со 2:0, но Португалците во завршницата извлекоа бод. Ренџерс поводе во 7 минута со голот на Арголд а на 2:0 заврши Руф во 69 минту. Гостите намалија во 78 минита преку Рамос а три минути подоцна израмни Пици.

Во вториот меч во групата Стандард Лиеж го победи Леј Ползнан со 2:1. Гостите поведоа во 61 минута преку Ишак, но само по две минути израмни Табсоба, а победата на домашните им ја донесе Лефи во третата минута од судиското продолжение.

Бенфика и Ренџерс имаат по 8 бодови, а Лех Ползнан и Стандар Лиеж имаат по три бода.

Во Групата Ц, Баер Леверкузен со 4:1 го победи Хапоел Беер Шева. За „Аптекарите“ стрелци беа Шик во 129, Бејли во 48, Демирбеј во 76 и Аларио во 80 минута, а за гостите Швиро во 58 минута.

Во вториот меч од групата прашка Славија на гостувањето со 3:1 ја совлада Ница. За чешкиот тим погодина Лингр во 15, Олјина во 65 и Сима во 75 минута, а за домапните Гуири во 61 минута.

На табелата Баер и Славија имаат по 9 бодови, додека Ница и Хапоел имаат по три бода.

Во Групата Е, ПСВ Ајндховен по 13 минута игра имаше заостанување од ПАОК од 0:2, а за грчкиот претставник погодоците ги постигнаа Варела во 3 и Цолис во 13 минута. Но холандскиот тим потоа направи резултатски пресврт а стралци беа Гакпо во 20, Мадуеке 51 и Мечен во 53 минута.

Во вториот меч Гранада со 2:1 ја совлада Омонија. Саурез во 8 и Нева во 73 минтуа неа стрелци за домашните, а Асанте во 60 за гостите,

На табелата во водство е Гранада со 10 бодови, ПСВ Ајндховен има 6 а солунски ПАОК 5 бодови, додека Омонија од Никозија има еден бод.