Преглед НБА лига: 28-ми „трипл-дабл“ на Јокиќ за победа на Денвер

Двократниот добитник на признанието МВП за најкорисен играч на НБА лига, српскиот центар Денвер Нагетс, Никола Јокиќ, своето 28-ми „трипл-дабл“ остварување во сезоната со 22 коша, 17 скокови и 10 асистенции, ја предводеше својата екипа во победата од 108:102 на гостувањето кај Бруклин Нетс.

Најдобар стрелец на Нагетс беше Мајкл Портер џуниор со 28 поени, додека Џамал Мареј постигна 25 поени за водечкиот тим на Западната конференција, кој со победата во Бруклин стигна до учинок од 48-24 сезонава и има пет победи повеќе од второпласираниот Мемфис (43-27).

Во третиот последователен пораз на Нетс, Микал Бриџис беше најдобар стрелец на тимот со 23 поени. Нетси паднаа на шестото место во Источната конференција со учинок од 39-32.

Со 112:100 славејќи во Детроит кај Пистонс, Мајами Хит (со соодносот 39-34) се израмнија со Бруклин Нетс по број на победи. Џими Батлер постигна 26 поени и 10 асистенции за победниците, кои направија клучна серија од 12:0 на крајот од натпреварот. Бам Адебајо беше ефикасен на двете страни на теренот со 22 поени, 10 скока, пет асистенции и три блокади. Тајлер Херо постигна 19 поени и шест скока.

Тимот на Детроит, во кој поради повреда повторно отсуствуваше Бојан Богдановиќ, најдобар беше Џејмс Вајсман со 22 коша и 13 скока. Кори Џозеф додаде 16 поени, а Родни Мекгрудер 15 поени и девет скока. „Дабл-дабл“ учинок оствари Килијан Хејс со 13 поени и 11 асистенции.

Милвоки Бакс ја остварија 51-та победа сезонава (51-20) со славењето на домашен терен против Торонто Репторс со 118:111. До победата дојдоа со одлична одбрана во последната четвртина, во која им дозволија само 16 поени на гостите, откако во третата четвртина примија дури 39 коша.

Јанис Адетокумбо го одигра натпреварот без промашување од поле (9/9) и заврши со „трипл-дабл“ учинок од 22 поени, 13 скока и 10 асистенции. Брук Лопез беше првиот стрелец на Бакс со 26 поени. Кај Репторс, Фред ВанВлит беше најдобар со 23 коша и 11 асистенции. Со 35-37, Торонто се уште е во комотна позиција за влез меѓу четирите екипи на Истокот кои ќе играат за последните две позиции во плеј-офот.

На Запад битката е многу пожестока и порамномерна, дури седум клуба рангирани од шестопласираниот Далас (36-35) до Њу Орлеанс (34-37), кој е на 12-то место, се во разликата од две победи.

Важна победа во таа битка остварија Оклахома Сити Тандер, кои пред своите гледачи направија пресврт во последната четвртина и славеа со 124:120 против Феникс Санс. Гостите водеа со 100:90 на почетокот на последната четвртина, а домашните влегоа во последните 2,44 минути со водство од 119:109 кое успеаја да го одбранат до крајот на натпреварот.

Најдобар играч во победничкиот тим беше Шаи Гилгеус-Александер со 40 поени. На Санс не им помогнаа ниту 46-те поени на Девин Букер на 18/28 шут од поле. На гостите им недостигаше уште најмалку еден напаѓачки играч.

Оклахома Сити со соодносот 35-36 се на осмото место во многу тесната плејоф трка во која седум екипи се во рамките на две победи од Западната конференција. Феникс е на четвртата позиција со 38-33.

Веднаш зад Феникс се ЛА Клиперс (38-34), кои победија со 117:102 на гостувањето во Портланд кај Трејблејзерс. Во таа победа Ивица Зубац учествуваше со 14 поени и 10 скока за својот 24-ти „дабл-дабл“ сезонава. Пол Џорџ беше најдобар стрелец кај победничката екипа со 29 поени, а Кави Ленард постигна 24 поени. Ерик Гордон постигна 20 поени, а на Расел Вестбрук за малку му „побегна“ „трипл-дабл“ – 9 поени, 12 скока, 10 асистенции.

Кај Трејлблејзерс најдобар беше Јусуф Нуркиќ со 23 поени и 11 скока, додека Демијан Лилард имаше лоша шутерска вечер (4/17) и заврши со 21 поен, девет асистенции и седум скока. Портланд со овој пораз е сѐ подалеку од местото кое води во плејофот за последните две места во плејофот за шампионот на НБА, бидејќи со учинок 31-40 се наоѓа на 13-то место.

Лејкерси со важната победа во Лос Анџелес од 111:105 против Орландо Меџик ја прекинаа серијата од два пораза, а најголема заслуга има Остин Ривс, кој постигна личен рекорд од 35 поени. Д’Анџело Расел додаде 18 поени, а Ентони Дејвис заврши со 15 поени, 11 скока и четири блокади. Лејкерси се израмнија со Минесота со 35-37. Овие два клуба моментално ги држат последните две позиции во Западната конференција што водат во плејофот за последните две места во плејофот.

Паоло Банкеро и Франц Вагнер ги предводеа стрелците на Орландо со 21 поен.

Важна гостинска победа остварија Њу Орлеанс Пеликанс (34-37), кои победија со 117:107 во Хјустон кај Рокитс и се на една победа од Лејкерс и Минесота, а имаат и еден пораз повеќе од Јута Џез (34-36).

Си Џеј МекКолум и Брендон Инграм постигнаа по 26 поени за победниците. Џејлен Грин ги предводеше стрелците на Рокетс со 40 поени.

Голем пресврт направија Сан Антонио Спарс кои негативата од 24 поени пред своите гледачи ја претворија во конечна победа од 126:118 против Атланта Хокс. Келдон Џонсон постигна 29 поени со 12 скока, а Девин Васел исто така постигна 29 поени кај победниците.

Пресвртот почна да се случува во третата четвртина, во која Спарс влегоа со негатива од 22 поени, а во последната четвртина влегоа со само три поени помалку од противникот (100:103). Сепак, Атланта успеа да го задржи водството до 114:108, кога следеше конечниот пресврт на домашните со серија од 16:0.

Поранешниот играч на Сан Антонио Дежунте Мареј ги предводеше Хокс со 22 поени. Најголемата ѕвезда на гостинскиот тим, Трае Јанг, беше задржана на само девет поени при шутирање од поле 4/15.

8. Оклахома Сити Тандер 35 36 49.3
9. Минесота Тимбервулфс 35 37 48,6