Преглед НБА лига: Клиперс и Никс обезбедија предност на домашен терен

И покрај поразот на домашен терен од Јута Џез со 109:110, Лос Анџелес Клиперс го обезбедија четвртото место во Западната конференција на НБА лигата и предноста на домашен терен во првото коло од плејофот против Далас Маверикс.

Во петокот, на Клиперс им беше потребна победа против Џез или пораз на домашен терен на Мавс против последниот тим во лигата Детроит Пистонс, за да го обезбедат четвртото место. Со оглед на тоа што Мавс и Пистонс играа претходно, а на таа средба гостите од Детроит победија со 107:89, тренерот на Клиперс, Тај Лу, реши да ги одмори сите свои играчи од стартната петорка во вториот дел, а резервите не можеа да најдат начин да дојдат до победата.

Дури и со резервите, Клиперс имаа добри шанси за победа, но Ксавиер Мун промаши отворен шут за три поена со истекот на времето. Кенет Лофтон ги предводеше Џез до победата со 27 асистенции, додека Бонс Хајланд имаше 20 за Клиперс.

Далас против Детроит играше без најголемите ѕвезди Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг и претрпе тежок пораз на домашен терен. Маркус Сасер постигна 24 за Пистонс, а Џејден Харди постигна 25 за Мавс.

Пред последното коло од лигашкиот дел од сезоната, четвртопласираните Клиперс имаат сооднос победи-порази 51-30, а петтопласираните Мавс се на 50-31, но Клиперси се подобри во односот меѓусебно, така што тие ќе имаат предност на домашен терен дури и ако Мавс ги достигнат во однос на вкупниот сооднос во недела. Исто така, Мавс имаат подобар учинок меѓусебно од шестопласираните Њу Орлеанс Пеликанс, кои имаат скор 49-32, па се „заклучени“ на петтата позиција на Западот.

Предноста на домашниот терен во првото коло од плеј-офот ја обезбедија и Њујорк Никс со победата на домашен терен против Бруклин Нетс од 111:107. Дуелот започна лошо за Никс, кои заостанаа со 0:11, по првите 12 минути беше 14:30, но домашните во третиот период го свртеа дуелот во своја полза, добивајќи ја таа делница со 30:13. Во четвртата последователна победа на Никс, Џејлен Брунсон беше најдобар со 30 поени и 11 асистенции, додека Кам Томас постигна 41 за Нетс.

Никс сега имаат скор од 49-32 и се изедначени со Милвоки Бакс, кои загубија со 107:125 на гостувањето кај Оклахома Сити Тандер, но Бакс и натаму се втор тим на Истокот поради подобриот учинок во меѓусебите соочувања. Никс можат да се качат на второто место на Истокот со победа на домашен терен против Чикаго Булс и пораз на Бакс на гостувањето кај Орландо Меџик.

Голден Стејт Вориорс паднаа на 10. место на Западот по поразот на домашен терен од Њу Орлеанс Пеликанс со 109:114, кои со овој успех дојдоа на дофат на директен пласман во плеј-офот. Дуелот во Сан Франциско беше неизвесен до самиот крај, при резултат 109:112, Стивен Кари се реши на избрзан удар за „тројка“ за израмнување на 12 секунди до крајот, но не беше прецизен, а потоа Треј Марфи ги изведе слободните фрлања за да ја потврди победата на гостите.

Со овој пораз Вориорс паднаа на 45-36, ист сооднос имаат деветтопласираните Сакраменто Кингс, а повеќе победи и помалку порази имаат осмопласираните Лос Анџелес Лејкерс. Пеликанс се на 49-32, односно имаат повеќе победи и помалку порази од осмопласираните Феникс Санс, но Санс се подобри во меѓусебните судири, па сѐ уште имаат шанса да ги минат Пеликанс. За таков исход на Санс им е потребна победа против Минесота на гостински терен и домашен пораз на Пеликанс од Лејкерс во недела.

И Санс останаа во игра за директен пласман во плеј-офот со драматичната победа од 108:107 на гостувањето кај Кингс. Влегувајќи во последната минута беше 107:103 за домашните, гостите успеаја да израмнат, а на 8,7 секунди до крајот Домантас Сабонис направи прекршок врз Јусуф Нуркиќ во борба за топка по промашен удар. Нуркиќ погоди едно од двете слободни фрлања за минимална предност на гостите, а во преостанатото време Бредли Бил ја исфрли топката од рацете на Де’Арон Фокс пред тој воопшто да се обиде да шутира за победа.

Поразите од Вориорс и Кингс беа во полза на Лејкерс, кои со победата од 123:120 на гости кај Мемфис Гризлис стигнаа до осмото место на Западот со скор 46-35 и можност да им треба само една победа во „плеј-ин“ да се квалификуваат во плеј-офот. Леброн Џејмс постигна 37 поени со 9 скока, а Ентони Дејвис 36 со 14 скока за Лејкерси, додека кај Гризлис најдобри беа Г.Џ. Џексон со 31 и Џејк Ларавија и Скоти Пипен Јуниор со по 28.

Лејкерс пред последното коло имаат повеќе победи од Кингс и Вориорс, но се послаби од двете екипи, па им треба победа во Њу Орлеанс во недела за да го обезбедат осмото место и можност да имаат две шанси во „плеј-ин“. Во исто време, Кингс ќе играат на домашен терен против Портланд, а „воините“ ќе играат и дома против Јута.

И борбата за првото место на Западот стана посложена, бидејќи пред последното коло дури три екипи имаат ист однос 56-25. Најголеми „виновници“ за ова се шампионите Денвер Нагетс, кои во петокот сензационално загубија на гостувањето кај Сан Антонио Спарс со 120:121, иако на почетокот на вториот дел водеа со 23 разлика (76-53). Сепак, Спарс предводени од Виктор Вембањама се вратија во мечот и поведоа со 121:120 со погодокот на Девонте Греам на 0,9 секунди пред крајот. Потоа Нагетс не успеаја ниту да ја извлечат топката надвор од своето поле во рок од пет секунди.

Вембањама ги предводеше Спарс со 34 поени и 12 скока, а најдобри кај шампионите беа Џамал ​​Мареј со 35 коша и Никола Јокиќ со 22 поени, 12 асистенции и 7 скока.

Поразот на Нагетс го искористија Оклахома Сити Тандер и Минесота Тимбервулфс со победи на домашен терен, Тандер го совлада Милвоки Бакс со 125: 107, а Волвс ја совладаа Атланта Хокс со 109:106.

Шај Гилџеус-Александер со 23 и Чет Холмгрен со 22 гола беа најдобри за Тандер, додека Крис Мидлтон и Брук Лопез постигнаа по 18 за Бакс, кои играа без Јанис Адетокумбо и Демијан Лилард. Кај Минесота одличен беше Руди Гоберт со 25 асистенции и 19 скока, додека Треј Јанг постигна 19 за Хокс.

Ако сите три тима завршат со ист сооднос, Тандер ќе бидат први, Волвс ќе бидат втори, а Нагетс ќе бидат трети. Во недела Тандер ќе бидат домаќини на Далас, Волвс ќе ги пречекаат Феникс, а Нагетс на домашен паркет ќе играат со Мемфис.

Кливленд Кавалирс стигна до плејофот со победата на домашен терен со 129:120 против директниот ривал Индијана Пејсерс. На минута пред крајот беше 120:118, а потоа „тројката“ на Дариус Гарланд ги доведе домашните до посигурни пет поени и практично обезбедија победа. Донован Мичел со 33 и Џерет Ален со 29 попени и 13 скока беа најдобри кај Кавси, а Тајрис Халибартон (12 асистенции) и Паскал Сијакам со по 19 кај Пејсерси.

Кливленд обезбедија едно од првите четири места на Истокот со соодносот 48-33, додека Индијана се израмнија со Орландо Меџик и Филаделфија 76ерс со 46-35. Две од овие три екипи ќе одат директно во плеј-офот, додека една ќе треба да игра во „плеј-ин“. Најслаби во меѓусебниот однос се Сиксерс, на кои покрај победата на домашен терен против Бруклин, им треба или пораз на домашен терен од Орландо против Милвоки или домашен пораз на Индијана против Атланта во недела.

Филаделфија остана во игра за директен пласман во постсезоната со победата на домашен терен против Орландо од 125:113, за која најзаслужни беа Џоел Ембиид со 32 прекини и 13 скока и Тајрис Макси со 28 поени, додека Франц Вагнер со 24 гола и Паоло. Банчеро со 22 прекини, 15 скока и 7 асистенции.