„Преговорите со Украина ќе продолжат онлајн, се надевам на позитивен резултат“, изјави Путин

77
epa07158339 Russian President Vladimir Putin (L) and UN Secretary General Antonio Guterres (R) the official lunch following the international ceremony for the Centenary of the WWI Armistice of 11 November 1918, at the Elysee Palace, in Paris, France, 11 November 2018. World leaders have gathered in France to mark the 100th anniversary of the First World War Armistice with services taking place across the world to commemorate the occasion. EPA-EFE/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Рускиот претседател Владимир Путин одржа прес-конференција во Москва по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Путин рече дека преговорите со Украина ќе продолжат во онлајн формат и изрази надеж дека тоа ќе предизвика „позитивен резултат“.
Коментирајќи ја моменталната ситуација во Мариупол, која тој ја опиша како „комплицирана и трагична“, рече дека руските сили повеќе не спроведуваат никакви воени операции во градот. Како што наведе Путин, руската армија е во контакт со оние кои седат во затворите на „Азовстал“.
На конференцијата Путин му порача на Гутереш дека се уште очекува и се надева дека ќе се постигне договор по дипломатски пат со Украина.
Додаде дека е постигнат голем напредок на неодамнешните преговори во Истанбул, но посочи дека тој пропаднал по извештаите за масакри на цивили во украинскиот град Буча. Путин ги нарече извештаите „провокации“, додавајќи дека „руската армија нема никаква врска со тоа“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.