Прекината серијата домашни победи на Индијана

Индија Пејсерс, кои имаат соодност на победи и порази 30-25, а кои ноќта кон вторникот настапија нез Дарен Колисон и Виктор Одалипо, на нивниот терен поодбри со 111:102 беа Вашингтон Визардс, кои имат скор 31-22, со што е прекината низа од шест домашни победи на Пејсерс.

Кај Пејсерс најефикасен беше Бојан Богдановиќ, кои постигна 29 поени, а го следеа Тадеуш Јунг со 17 кошеви, а Доматас Сабонис со 15 поени. Бредли Бил ги предводеше Визардс со 21 поени, а Кејли Обри додаде 15 поени.

Пејсерс на самиот почеток ги промашија шесте шутеви од игра, а Визардс направија серија од 10:2, за на почетокот од втората четвртина да водат со 28:23. Индијана во втората четвртина одихра малку подобро, ги погоди првите шест кошеви, но по неколку измени на водството Вашингтон повторно ја презема контролата благодарејчи на серијата 22:5 и водеа со 55:39. Пејсерс пред крајот на полувремето, сепак, успеаја да одговорат постигнувањето девет кошеви во нза на кои Визардс не одговорија и домашните ја спуштија разликата под десет поени.

Визардс водеа со 58:49 на полувремето, и иако Пејсерс повторно заиграа на почетокот од третата четвртина, Вашингтон овојпат одговори и повтордно дојде во рпедност од 79:62 на малку повеќе од четири минути прд крајот на оваа делница. Богдановиќ погоди „торјка“ со звукот на сената за крај на третата четвртина за резултт 84:76. Истиот играч ја постигна и првата „тројка“ на почетокот од последната четвртина, а потоа уште една на 7,22 минут до крајот кога намали на 95:87, но тоа беше најблиску што Пејсерс им дојдоа на Визардс.

Одландо Меџикс, со скор 16-36, на гости со 111:109 ги совладаа Мајами Хитс, кои имаат сооднос на победи 29-25. Марио Хезоња беше најдобар стрелец кај Меџикс со 20 погодици, а го следеа Ди Џеј Ејгустен со 16 и Ивен Фурние со 13 поени. Кај Хитс најдобар беше Џоѓ Рочардсон со 20 погодоци и Хасан Вајтсејд со 19 поени.

Орландо водеше со 107:93 н малку повеќе од осум минути пред крајот, но тогаш Хитс направија серија од 16:2 за израмнување на 109:109. Џонатан Сајмонс на минута и пол пред краот погоди со што ги доведе Меџикс во водсво. Орландо имаше шуг од игра 48,8 отсто и погоди 13 од 20 „тројки“. Мајами, пак, погоди само три „тројки“ од 23 обида, а беше ограничен на шут од игра од 43 отсто.