Премиерот на Канада го распушти Парламентот и распиша избори

27

Премиерот на Канада Џастин Трудо го распушти Парламентот и распиша општи избори за 21 октомври.

Трудо имаше средба со генералната гувернерка Џулија Пајет, вршител на должноста шеф на државата, која и формално даде одобрување за почеток на шестонеделна изборна кампања.

– Канаѓаните ќе излезат на избори на 21 октомври. Направивме многу во изминатите четири години, но вистината е дека допрва почнуваме, изјави Трудо. Тој оцени дека Канаѓаните треба да одлучар дали сакаат да се вратат на неуспешната политика на конзервативната влада, која верува во кратења и штедење.

Според анкетите на јавното мислење, опозициската Конзервативна партија според популарност се доближува до либералите на Трудо.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.