Премиерот на Малта до Рашковски: Ако мислите дека Малтежаните се измамници, тогаш дојдете и уверете се

210

Скандалот со снимките на руските комичари со македонскиот премиер Зоран Заев кои излегоа во јавноста и денеска се топ-тема во Малта. Тамошните медиуми почнаа  и да се мајтапат со македонската Влада.

Џозеф Мускат, премиерот на Малта му порача на генералниот секретар на македонската влада дека ако смета дека Малтежаните се измамници, тогаш очигледно никогаш не се сретнал со жителите на островот Гозо, пишува малтешкиот сајт http://bis-serjeta.com.

Имено генералниот секретар Драги Рашковски во својот телефонски разговор со претседателот на македонскиот оператор за контрола на летање М-НАВ изјави дека Малта експлоатира дупки во законите за набавки во ЕУ се со цел да заштеди пари, по што се огласи и премиерот на земјата, пренесува сајтот.

„Ја отфрламе во целост изјавата и обвинувањето дека Малтежаните се крадци и арамии“, рече премиерот на прес-конференција утрово.

Тој додаде дека тие се крадци, но во споредба со жителите на островот Гозо, сме невини јагниња.

Тој на својата прес-конференција вели и дека Рашковски ако сака да види вистински приказ за измамници нека изнајми куќа на Гозо и да користи такси од фериботскиот терминал.

 

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.