Македонија

Димитар Апасиев на Фејсбук: Премиерот на Северна Македонија му се извини и на Ердоган за Крушевскиот манифест

Премиерот на Северна Македонија му се извини и на Ердоган за Крушевскиот манифест

Професорот Димитар Апасиев, на саркастичен начин објаснува како би изгледале дневните вести ако успее референдумот за самоукинување.

Оваа реакција доаѓа по низата извинувања на премиерот Зоран Заев на Грците за македонската армија, а на Бугарите за македонскиот Илинден.

„Денес премиерот на Северна Македонија, господинот Зоран Заев, ќе му се ИЗВИНИ и на турскиот претседл Реџеп Таип Ердоган за делот од Крушевскиот манифест во кој востаниците го повикуваат народот на востание со зборовите: ‘не можејќи веќе да ја трпиме тиранијата на жедните за крф и гладните за чоечко месо МУРТАТИ’.
Се очекува провладините медиуми и нивните купени уредници и новинари, кои предничеа во референдумската кампања, да вршат директен пренос од овој историски настан за помирување меѓу народите, кој е пример за европски добрососедски односи”

#БојкотирамБескичмењаци
#НавивачНеЕИстоСоНовинар
#НемаДаВиПомине