Претежно сончево со попладневна локална нестабилност

Во Македонија во понеделникиот времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Околу пладне и попладне ќе има локално зголемување на облачноста проследено со врнежи од дожд.

Ќе дува умерен, а долж Повардарието засилен ветер од северен правец.

Утринските температури се движат од 5 степени во повисоките места и планинските предели до 13 степени во јужнисте региони. Максималните дневни соодветено ќе се движат во интервелот меѓу 14 и 26 Целзиусови степени.

Во Скопје и околината денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Околу пладне облачноста повремено ќе се зголемува и во делови од котлината е можен краткотраен дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Утринската температура достигна 10, а максималната дневна ќе се искачи до 20 Целзиусови степени.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.