Претпладне облачно, во текот на денот сончево со мала до умерена облачност

Во понеделникот во Македонија временските прилики ќе бидат претпладне со магла или ниска облачност по одделни котлини, а во текот на денот сончево со мала до умерена облачност. Во текот на ноќта облачноста повторно ќе се зголеми. Ќе дува слаб ветер со промелив правец.

Утринските температури се движат од нула до 10 Целзиусови степени, додека максималните дневни ќе бидат во интервалот меѓу 13 и 20 стетпени.

Во Скопје и скопската котлина по утринската појава на слаба магла и температура до 6 степени, во текот на деност се очекува  разведрување со максимална температура до 17 степени.