Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

41

Времето во четврток во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 23, а максималната ќе достигне од 30 до 37 Целзиусови степени. УВ индексот ќе има висока вредност 9.

Во Скопје сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне и во Скопската Котлина ќе има услови за краткотраен пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе се спушти до 19, а максималната ќе достигне 35 степени.

Под влијание на понестабилна воздушна маса, следуваат денови кога во попладневните часови ќе има развој на нестабилна облачност проследена со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има услови и за поинтензивни процеси во форма на локално невреме. Нестабилно на повеќе места ќе биде за време на викендот, кога ќе има и намалување на дневната температура.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.