Претседателот на Алжир помилува околу 3.500 осуденици, но не и демонстрантите

Алжирскиот претседател Абделмаџид Тебун потпиша указ за помилување за речиси 3.500 осудени лица, но мерката не важи за оние уапсени и поврзани со протестно движење кое веќе една година демонстрира против властите.

Тебун одлучи да ја помилува првата група од 3,471 осудени лица, на кои им остануваат шест месеци затвор, соопшти кабинетот на алжирскиот претседател, додавајќи дека ќе биде помилувана и втора група осуденици.

Уредбата не важи за оние уапсени за дела поврзани со протестно движење кај луѓето познати како „Хирак“.

Националниот комитет за ослободување на затворениците соопшти дека мерката не важи за уапсените Хирак, бидејќи за повеќето од нив судските предмети се во тек.

Повеќе од 140 демонстранти во моментов се наоѓаат во привремен притвор додека против  1.300 им судски постапки.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.