Претседателот на Ломбардија информира за 2500 новозаразени со новиот коронавирус

Во италијанската провинција Ломбардија се пријавени нови 2500 случаи на инфекција со коронавирус.

– За жал, бројките не се многу убави, бројот на заразени лица премногу  се зголеми во однос на изминатите денови. Имаме 2500 нови инфекции, рече претседателот на Ломбардија, Атилио Фонтана.

– Мораме да процениме дали станува збор за нешто вонредно или за нагорен тренд, што сигурно не би било добро за нас, додаде тој, изразувајќи загриженост:

– Јас лично сум загрижен. Не знам дали е ова нов врв на заразата. Светската здравствена организација и нашите институции кажуваат што треба да се прави, а што не, вели тој.

Според новите податоци, во Италија починале 7503 лица, што значи повеќе жртви отколку во Кина, каде беше првото жариште на епидемијата.

Добрата вест за Италија е дека бројот на новозаразени е во опаѓање четири дена по ред, што укажува на стабилизација на кривата на епидемијата. Во таа земја сега се активни 57,5 илјади случаи на новиот коронавирус.