Претседателот на Србија од утре во официјална посета на Грција

32

Претседателот на Србија Александар Вучиќ од утре ќе биде во дводневна официјална посета на Грција, ќе оствари средби со грчкиот државен врв и ќе се одржи Советот за соработка на високо ниво меѓу двете земји, јави дописничката на МИА од Атина.

Официјалната посета ќе започне утре наутро со положување цвеќе на споменикот на Незнајниот јунак пред грчкиот Парламент, по што ќе следи средба со претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос. Во продолжение Вучиќ ќе биде примен од градоначалникот на Атина, Костас Бакојанис, а во вечерните часови, српскиот претседател ќе присуствува на официјална вечера што во негова чест ја организира Павлопулос.

В среда, Александар Вучиќ ќе има средба со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, по што ќе следи и средба на двете делегации во рамките на Советот за соработка на високо ниво меѓу Грција и Србија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.