Претседателските избори во Хрватска ќе се одржат на 22 декември

18

Хрватската Влада на денешната седница ќе донесе одлука за распишување на претседателските избори. Индекс. хр дознава дека првиот груг од изборите ќе се одржи на 22 декември, додека вториот на 5 јануари следната година.

Порталот наведува дека одлуката за распишување на изборите ќе стапи во сила на 21 ноември.

Освен одлуката за распишување на претседателските избори, владата денеска ќе донесе одлука и за висината на надоместокот за трошоците за изборна камапња за избор на претседател на Хрватска.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.