При напад на исламистите загинаа 25 војници на Нигер

31

Исламистите убија 25 војници, а повредени се 25 при напад врз воен пункт во западен Нигер, во близина на границата со Мали, соопшти нигерската Влада.

Се уште никој не презел одговорност за нападот.

Нападот се случи во време на интензивирана кампања на исламистичките групи поврзани со Ал Каеда и Исламска држава кои се борат против армијата на Нигер.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.