При протестите во Киев исчезнати најмалку 35 лица

51

Над 35 лица се исчезнати по ноќта на 30 ноември , кога власта во Украина ги нападнаа демонстрантите на плоштадот „Независност “ во Киев .

Девет демонстранти се во притвор наа два месеца, а неколку луѓе во болница со тешки повреди. Опозицијата инсистира приведените да бидат ослободени и тврди дека ќе остане на плоштадот, додека тоа не се случи. Роднини на жртвите, изјавиле дека нивните блиски им било кажанодека им се заканува казна до седум години затвор.

Според локалните медиуми, во немирите се повредени и најмалку 50 новинари.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.