При руски напад врз пристаништето Одеса уништен хангар со жито

Напад со руски беспилотни летала е извршен врз пристанишната инфраструктура во регионот Одеса, јужна Украина, каде е уништен хангар за жито, соопшти денеска украинската оперативна команда за југот на земјата.

– Нападот со беспилотни летала Шахид 136, насочени кон пристанишната инфраструктура, траеше речиси четири часа. Оштетени се хангар за жито и објекти за складирање на друг товар, објави украинската армија на Фејсбук.

Русија ги засили нападите низ Украина, вклучително и пристаништето Одеса, откако минатиот понеделник одби да го продолжи Договорот за извоз на украинско жито преку Црно Море.