Прилепчанец направил обљуба врз 15-годишна малолетничка

Прилепчанец обљубил 15-годишна малолетничка, поради што денеска доби кривична пријава за сторено кривично дело „обљуба со злоупотреба на положбата“ по член 189 од Кривичниот законик на РСМ, соопшти Министерството за внатреѓни работи.

Р.П.(46) бил пријавен од родител дека извршил обљуба врз 15-годишна малолетничка.

Од страна на судија на претходна постапка определена му е мерка притвор во траење од 30 дена во КПУ Битола.