Приштина потврди дека имала сознанија за планиран атентат врз Курти

косовската влада потврди во понеделникот дека имала информации оти минатата година бил планиран атентат врз премиерот Албин Курти и уште двајца други косовски функционери, за што претходно објави вест албанскиот медиум A2News.

Во соопштението доставено до медиумите, службата за информирање на косовската Влада наведува дека за подготовките за атентатот Курти бил известен од Агенцијата за разузнавање на Косово, но дека „случајот не е објавен со цел да не се создава паника“.

„Премиерот на Република Косово, Албин Курти беше информиран за овој случај од Агенцијата за разузнавање. Безбедносните институции ги презедоа сите мерки за спречување на тоа дејство. Случајот не е објавен со цел да не се создава паника, се вели во соопштението.

Ресусрсот А2Њуз информираше а медиумите во Приштина пренесоа дека е објавен документ од страна на ирански хакери, кои велат дека бил украден од документацијата на поранешниот генерален директор на Полицијата на Албанија, Гледис Нано. Во документот се вели дека пред една година Антитерористичкиот оддел на косовската полиција открила план за убиство на премиерот Курти, а подоцна и на поранешниот шеф на Службата за разузнавање, Исмет Хаџа и на пратеникот на опозициската Демократска партија на Косово, Џавит Халити.

Според документот, атентатите требало да го изврши албанскиот државјанин Прек Кодра, за кого се вели дека има „добри снајперски способности“ и дека е осомничен за неколку убиства во Косово и Црна Гора. По Кодра, за кого има информации дека живее во Скадар а дејствува во Тропоја во Албанија и во Урошевац и Дечане на Косово, албанската полиција распишала потерница во 2016 година, поради сомневања за убиство и неовластено поседување оружје.

Во контекстот на овие информации, медиумите наведуваат дека повеќе државни институции во Албанија во последно време беа цел на кибернапади од страна на, како што се воспостави, ирански владини структури, поради што на 7-ми септемри владата на Еди Рама го протера целиот персонал на амбасадата на Иран во Тирана.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.