Притвор за газдата и раководителот на „Дурмо турс“, се бара притвор и за возачот на автобусот

81

Судија на претходна постапка предмалку изрекол мерка притвор за прво и второосомничените за несреќата кај Ласкарци, односно за Дурмиш Белули, сопственикот на “Дурмо Турс” и раководителот вработен во неговата фирма, објави ТВ24.

За третоосомничениот, кој е еден од одговорните лица во компанијата е изречена мерка куќен притвор.  За останатите осомничени се очекуваат одлуките во следните неколку часа.

Обвинителството бараше и притвор за возачот на црвениот автобус Маноил Трифуновски.

Скопското обвинителство покрена истрага против седум лица како одговорни за катастрофалната несреќа во која загинаа 15 патници.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.