Приведен Алил Демири, обвинет за грозоморното убиство кај Смилковското езеро

Косовската полиција во соработка со македонската полиција го приведе Алил Демири.

Денеска (24.08.2023) полицијата на Република Косово, во соработка со македонската полиција, во Косово го лиши од слобода Алил Демири (38) врз основа на издадена меѓународна потерница од МВР на РМ, баран врз основа на наредба на Oсновниот суд Скопје 1, за сторено кривично дело „Тероризам” предвидено по член 394 од Кривичен закон, во врска со петкратното грозоморно убиство кај Смилковското езеро.

Тој, според информациите добиени од косовската полиција, ќе биде изведен пред надлежен судија.

По масакрот на 12 април 2012 година, во Косово побегнаа Алил Демири и Африм Исмаиловиќ и досега Косово постојано одбиваше да ги екстрадитира во Македонија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.