Приведен криумчар, пронајдени мигранти од Сирија

На 26.09.2022 во 00.15 часот, полициски службеници од Полициската станица Кратово го лишиле од слобода С.С.(20) од с.Туралево, кратовско. На 25.09.2022 во 17.45 часoт на регионалниот пат Р-1105, во правец на крстосница Богданци – с.Фурка, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и гранични проверки Стар Дојран го забележале С.С. како со возило „фолксваген туран“, со кумановски регистарски ознаки, превезува лица мигранти.

Полициските службеници успеале да го стигнат, по што тој и неколку мигранти побегнале од местото, а во возилото биле пронајдени три лица мигранти од Сирија. Увид на местото извршиле инспектори од Одделението за прекуграничен криминал Гевгелија и екипа од Полициската станица Гевгелија. По преземени мерки и активности од страна на полициските службеници, возачот бил пронајден и приведен во полициска станица.

Во координација со Јавен обвинител, по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.