Приведен српски граѓанин, сакал да пренесе 20 мигранти

30

Полицијата синоќа запрела „цитроен“ со српски регистарски ознаки управувано од жител на Врање во којшто биле пронајдени 12 мигранти од Сирија. Возачот бил приведен, а известен бил јавен обвинител.

МВР соопшти дека синоќа на регионалниот пат село Давидово – Гевгелија, полицајци запреле патничко возило „цитроен“ со српски национални ознаки, управувано од С.С.(35) од Врање, Република Србија. При преглед во возилото биле пронајдени 12 мигранти од Сирија.

Возачот С.С. бил приведен во полициска станица за понатамошна постапка.

За настанот бил запознаен јавен обвинител и се работи на расчистување на настанот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.