Приведените се осомничени за подготвување на терористички напад во Лондон

133

Седум луѓе се уапсени во Бирминген, а еден во Лондон. Полициските операции продолжуваат во Брајтон, во источен Лондон и во Кармартаншар и во Велс. Извршени се претреси во неколку домови.

Пет лица загинаа, а 40 се повредени во вчерашниот напад во Лондон на мостот Вестминистер во реонот на Парламентот. Меѓу нив има еден полицаец, тројца цивили и напаѓачот, кој беше ликвидиран од полицијата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.