Процесот за отповикување на Трамп почнува на 8 февруари

24

Судскиот процес за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе започне во американскиот Сенат на 8 февруари, објави лидерот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер.

Претходно беше најавено дека американскиот Претставнички дом во понеделник ќе достави предлог за отповикување на Трамп до Сенатот, обвинувајќи го за поттикнување бунт.

Шумер рече дека ова ќе започне судски процес што може да ја „затвори вратата“ за повторно да се кандидира на претседателските избори.

Лидерот на републиканците во Сенатот, Мич Меконел, предложи почетокот на судењето за повлекување на Трамп да се одложи за една недела или повеќе, за Трамп да има време да ја подготви својата одбрана.

Демократите во Претставничкиот дом, кои минатата недела гласаа за отповикување на Трамп, откако тој беше обвинет за поттикнување немири во Капитол на 6 јануари, посочија дека сакаат брзо судење, бидејќи претседателот Џо Бајден го започнува својот мандат, велејќи дека тоа е потребно за земјата и Конгресот да одат понатаму, се присетува на Гласот на Америка.

Сепак, Меконел им рече на своите републикански колеги во четвртокот дека краткото одложување ќе му даде време на Трамп да го подготви и состави неговиот правен тим, што ќе обезбеди правично судење.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.